Konuşmayı-Sesi Yazıya Çevirme! Blogunuzda Devrim Yaratın!

Mart 23, 2013 25 Comments »
Konuşmayı-Sesi Yazıya Çevirme! Blogunuzda Devrim Yaratın!


Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere konuşmayı,sesi yazıya çevirme hakkında bilgi vereceğim. İnternette bir çok insan sesi yazıya çevirme programı vb. aramalar  yapmaktadır ancak sonuç genellikle hüsrandır. Bu paylaşımımın  internet aleminde devrim yaratacak bir paylaşım olacağını düşünüyorum. Elbette ki konu hakkında birçok insan bilgi sahibidir ve uygulayanlar vardır ancak yaptığım araştırmalar sonucunda çok fazla kişinin durumdan haberdar olmadığının ya da eksik bilgi sahibi olduklarının farkına vardım.Sonuç olarak da böyle bir paylaşıma ihtiyaç duyulduğuna kanaat getirdim.

Sesi Yazıya Çevirme

bize ne gibi yarar getirir, neler sağlar, bundan bahsetmek istiyorum.  Kendi alanımızla başlayacak olursak; internet alemindeki birçok insanın amacı  güncel,özgün yazılar yazmaktır. Ancak çoğu zaman yeterince vakit bulunamaması sebebi ile kopya içeriklerle uğraşmak durumunda kalırız ve başarıya ulaşamayız. İşte bu noktada devreye Android işletim sistemine sahip olan cep telefonlarında da kullanılan “Google Voice  Search” adlı program karşımıza çıkmaktadır.

Google Voice Search Nedir?

Cep telefonları üzerinden sesli komutlarla arama yapma imkanı yada mesaj yazma imkanı  sunan hizmettir ve Türkçe olarak da kullanılabilmektedir.Kısacası bizim amacımıza göre sesi yazıya çevirme programı olarak adlandırabiliriz.  Android işletim sistemini kullanan telefonlar ve iPhone tarafından desteklenmektedir. Google’ın telaffuz edilen kelimeleri metin haline çeviren konuşma tanıma teknolojisinden faydalanan Voice Search, aranması istenen kelimeler elle girilmişçesine Google’da arama yapma imkanı sağlıyor. Sesli arama özelliğinin Android temeli cihazlara tamamıyla entegre edilmiş olması ise arka arkaya sesli aramalar yapmayı son derece kolay ve hızlı bir hale getiriyor. Program İngilizce, Çin Mandarini ve Japonca daha sonra ise Korece, Taiwan Mandarini, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çekçe, Lehçe, İspanyolca ve Türkçe için geliştirilmiştir.

Yukarıdaki açıklamayı genel olarak Google Voice Search hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için paylaştım ancak  benim bu yazımda üzerinde durmak istediğim konular başka. Aramaları sesli yapmanın bize çok fazla şey kazandıracağını düşünmüyorum açıkcası.

Google Voice Search İndir

O halde bu sistemden ne için yararlanacağız?

Ben google’ın bu imkanı ile bloglara daha hızlı,özgün yazı yazılabileceği ve eğitim alanında özellikle  ödev vb. konularda yararlanılabileceğini düşünüyorum. Aslına bakacak olursanız sesi yazıya çevirme gereksiniminiz ne olursa olsun bu ihtiyacınızı karşılar.

Bunun için nelere ihtiyacım var?

İphone’larda herhangi bir denemem olmadı ancak Anroid işletim sistemine sahip birçok telefonda uygulamam işe yaramakta. Dolayısı ile Anroid işletim sistemine sahip bir telefon, bir de internet paketi başarıya ulaşmak için yeterli.

Nasıl yararlanacağız?

Öncelikle ben genellikle bloğuma yazı yazmak için kullandığımdan Anroid telefonlar için üretilmiş ve google play tarafından ücretsiz olarak indirebileceğiniz Kingsoft Office adlı office programını da kullandığımı belirtmek istiyorum. Bu program illa ki gerekli midir?.Hayır. Sesi herhangi bir kişiye mesaj gönderirken de yazıya çevirebilirsiniz,kopyalayabilirsiniz ve bloğunuza yapıştırabilirsiniz. Ancak bu program sayesinde yazıda kalınlaştırma,değiştirme,başlık vb. uygulamalar yapabildiğinizden düzenlemeleri yaptıktan sonra hiçbir değişikliğe gerek kalmadan kopyala/yapıştır mantığı ile sitenize ekleyebilirsiniz.

Kingsoft Office Programını buradan indirebilirsiniz.

Kingsoft Office Programını ve ardından yeni sayfa açtıktan sonra ekrana dokunduğunuzda artık herşey hazır durumdadır. (Tabi ki bu aşamada internete de bağlı olmamız gerekmektedir.) Klavyenin altinda,boşluk tuşunun solundaki ayar simgesine basili tutup mikrofon simgesine getirerek konuşmaya başlıyoruz ve yüzde 95 oranında başarı ile söylediklerimiz yazıya dönüşüyor. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken nokta söyleyeceğimiz dili seçmek ve tane tane,anlaşılır şekilde konuşmaktır.Söylediklerimiz yazıya çevrildikten sonra dilersek hemen kopyalayabiliriz, dilersek cep telefonunu bilgisayara bağlayarak word dosyasını alırız ve düzenlemeler yapabiliriz.

Sesi Yazıya Çevirme Programı

Konu hakkında görsel ve işitsel sunuları çok kısa süre içerisinde paylaşacağım.

Yorumlarınızı Bekliyorum…Sağlıcakla kalın..


25 Comments

 1. furkan 28 Kasım 2016 at 23:16 - Reply

  sistem çok güzel . telefon-bilgisayar senkronizasyonunun daha hızlı olması için google drive kullanılabilir. telefona google drive ve google dökümanı indirirseniz .google drive uygulamasını açtığınızda yeni word belgesi oluşturabiliyorsunuz . yine google drive uygulamasının windows versiyonunu bilgisayara yüklediğinizde ve oturum açtığınızda telefona konuştuktan 4-5 saniye sonra yazılanlar bilgisayar ekranınıza yansıyor .

 2. RF 19 Kasım 2015 at 13:17 - Reply

  türkçü konuşmayı yazıya dönüştüren yeni uygulama çıktı. PC’de kullanmak mümkün: http://voicedocs.com

 3. zeyneb 10 Ekim 2015 at 17:24 - Reply

  hukukçunun hayali bi program çok çok teşekkürler :)

 4. ali 11 Nisan 2015 at 22:21 - Reply

  bu programı laptop yada mas üstü PClerde kullanma imkanı var mıdır

 5. ALİ 20 Mart 2015 at 15:46 - Reply

  nasıl indirebiliriz bu proğramı ben indiremedim yardamcı olurmusunuz

 6. erkan 15 Mart 2015 at 00:11 - Reply

  Bu program belirli telofanlardami çalisiyor yoksa bir ayarimi var t50 telefonum ama mikrafon özelligi calişmiyor bi yardimci olabilirmisiniz bu program benim icin onemli

 7. munevver varol 17 Şubat 2015 at 16:32 - Reply

  işitme engelliler için de varmıdır böyle konuşmayı yazıya döken çeviren değil..

 8. secil 31 Ekim 2014 at 16:00 - Reply

  merhaba, aynı programı (kingsoft office) kullanıyorum. ayar tuşuna bastıgımda mikrofon işareti de çıkıyor fakat o moda geçmiyor telefon. google nexus 4 telefonum acaba kingsoft officete ses yazı dönüşümü yapamamam telefonumdan mı kaynaklıdır?

  • Ramazan YILMAZ 31 Ekim 2014 at 19:49 - Reply

   merhaba telefonunuz hakkında bilgi sahibi olmamakla beraber samsung gibi düşünerek sms yollarken mikrofon işareti çıkıyor mu

 9. bet 30 Ekim 2014 at 21:44 - Reply

  Denedim, gerçekten 10 günde bitiremediğim semineri yazıya dökme işini 4-5 satte bitirdim.
  çok teşekkür ederim

 10. hüseyin 16 Nisan 2014 at 11:34 - Reply

  eğer bu pragram gerçekten dediğiniz gibi ise süper bir olay..

  not:değiniz delefon bende mevcut nasıl indireceğimi bilmiyorum bana bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum
  bu program bilgisayarda kullanılırmı

  2 yıl evel ukranyalı bir arkadaşla yazışırken o bana ingilizce yazı yazardı bana türkçe olarak gelirdi ben türkçe yazardım ona ingilizce olarak giderdi aynı şekilde rusçayıda uygulardık acaba bu anlatığım gibi bir programınız mevcutmu saygılarımı sunaarım…

  • Ramazan YILMAZ 18 Nisan 2014 at 09:59 - Reply

   merhaba.program işe yaramaktadır. telefon indirmeden kasıt sanırım programlar. programları da yazı içindeki linklerden indirebilirsiniz.

 11. pahla 06 Şubat 2014 at 15:37 - Reply

  güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. bunun bilgisayar için olanı da var mı? http://www.konusarakyaz.com/ adresinde de konuşmanızı yazıya dönüştürülüyor. elinde uygun cep telefonu olmayanlar için yararlı olabilir.

 12. Burak 03 Aralık 2013 at 10:14 - Reply

  merhaba, programı yukledim ama bosluk tusunun yanındaki settings ayarına uzun basınca acılan lısteden mikrofon cıkmiyor. ne yapmaliyim ??

 13. Mucahit 26 Ekim 2013 at 19:17 - Reply

  Güzel paylaşım tek sorunum,klavyeyle tek farkı düşünürken cümle aralarındaki ” hhııııııııı ” kelimelerinide yazıyor :).Sonra oturup onları ayıklıyorum.

 14. Nagehan 28 Mart 2013 at 13:03 - Reply

  Teşekkürler. Güzel bir paylaşım olmuş arkadaşım

 15. dijitalteknoloji 27 Mart 2013 at 16:23 - Reply

  Söylediklerini tam olarak yazmıyor saçma sapan yazılar falan yazıyor. Sizde durum nasıl telefonla mı ilgili acaba?

  • admin 27 Mart 2013 at 16:45 - Reply

   telefondan ziyade telaffuz ile alakalı olabilir diye düşünüyorum. yüzde 95 başarılı.

 16. Halil 25 Mart 2013 at 10:13 - Reply

  Bi denemek lazım hiç denemedim nasıl olduğunu. İlk defa’da forum’da okudum. Bi bakayım, teşekkürler.

 17. koray 24 Mart 2013 at 23:20 - Reply

  r10 da konunuzu gördum ve merak ettim nedir bu diye sonuna kadar okudum hakikaten guzel bilgiler teşk.hocam

 18. hasan 24 Mart 2013 at 23:18 - Reply

  gercekten guzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler

Leave A Response


4 − = üç