Cumartesi, Mart 23rd, 2013

Konuşmayı-Sesi Yazıya Çevirme! Blogunuzda Devrim Yaratın!

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere konuşmayı,sesi yazıya çevirme hakkında bilgi vereceğim. İnternette bir çok insan sesi yazıya çevirme programı vb. aramalar  yapmaktadır ancak sonuç genellikle hüsrandır. Bu paylaşımımın  internet aleminde devrim yaratacak bir paylaşım olacağını düşünüyorum. Elbette ki konu hakkında birçok insan bilgi sahibidir ve uygulayanlar vardır ancak yaptığım araştırmalar sonucunda çok fazla kişinin durumdan haberdar olmadığının ya da eksik bilgi sahibi olduklarının farkına vardım.Sonuç olarak da böyle bir paylaşıma ihtiyaç duyulduğuna kanaat getirdim.

Sesi Yazıya Çevirme

bize ne gibi yarar getirir, neler sağlar, bundan bahsetmek istiyorum.  Kendi alanımızla başlayacak olursak; internet alemindeki birçok insanın amacı  güncel,özgün yazılar yazmaktır. Ancak çoğu zaman yeterince vakit bulunamaması sebebi ile kopya içeriklerle uğraşmak durumunda kalırız ve başarıya ulaşamayız. İşte bu noktada devreye Android işletim sistemine sahip olan cep telefonlarında da kullanılan “Google Voice  Search” adlı program karşımıza çıkmaktadır.

Google Voice Search Nedir?

Cep telefonları üzerinden sesli komutlarla arama yapma imkanı yada mesaj yazma imkanı  sunan hizmettir ve Türkçe olarak da kullanılabilmektedir.Kısacası bizim amacımıza göre sesi yazıya çevirme programı olarak adlandırabiliriz.  Android işletim sistemini kullanan telefonlar ve iPhone tarafından desteklenmektedir. Google’ın telaffuz edilen kelimeleri metin haline çeviren konuşma tanıma teknolojisinden faydalanan Voice Search, aranması istenen kelimeler elle girilmişçesine Google’da arama yapma imkanı sağlıyor. Sesli arama özelliğinin Android temeli cihazlara tamamıyla entegre edilmiş olması ise arka arkaya sesli aramalar yapmayı son derece kolay ve hızlı bir hale getiriyor. Program İngilizce, Çin Mandarini ve Japonca daha sonra ise Korece, Taiwan Mandarini, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çekçe, Lehçe, İspanyolca ve Türkçe için geliştirilmiştir.

Yukarıdaki açıklamayı genel olarak Google Voice Search hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için paylaştım ancak  benim bu yazımda üzerinde durmak istediğim konular başka. Aramaları sesli yapmanın bize çok fazla şey kazandıracağını düşünmüyorum açıkcası.

Google Voice Search İndir

O halde bu sistemden ne için yararlanacağız?

Ben google’ın bu imkanı ile bloglara daha hızlı,özgün yazı yazılabileceği ve eğitim alanında özellikle  ödev vb. konularda yararlanılabileceğini düşünüyorum. Aslına bakacak olursanız sesi yazıya çevirme gereksiniminiz ne olursa olsun bu ihtiyacınızı karşılar.

Bunun için nelere ihtiyacım var?

İphone’larda herhangi bir denemem olmadı ancak Anroid işletim sistemine sahip birçok telefonda uygulamam işe yaramakta. Dolayısı ile Anroid işletim sistemine sahip bir telefon, bir de internet paketi başarıya ulaşmak için yeterli.

Nasıl yararlanacağız?

Öncelikle ben genellikle bloğuma yazı yazmak için kullandığımdan Anroid telefonlar için üretilmiş ve google play tarafından ücretsiz olarak indirebileceğiniz Kingsoft Office adlı office programını da kullandığımı belirtmek istiyorum. Bu program illa ki gerekli midir?.Hayır. Sesi herhangi bir kişiye mesaj gönderirken de yazıya çevirebilirsiniz,kopyalayabilirsiniz ve bloğunuza yapıştırabilirsiniz. Ancak bu program sayesinde yazıda kalınlaştırma,değiştirme,başlık vb. uygulamalar yapabildiğinizden düzenlemeleri yaptıktan sonra hiçbir değişikliğe gerek kalmadan kopyala/yapıştır mantığı ile sitenize ekleyebilirsiniz.

Kingsoft Office Programını buradan indirebilirsiniz.

Kingsoft Office Programını ve ardından yeni sayfa açtıktan sonra ekrana dokunduğunuzda artık herşey hazır durumdadır. (Tabi ki bu aşamada internete de bağlı olmamız gerekmektedir.) Klavyenin altinda,boşluk tuşunun solundaki ayar simgesine basili tutup mikrofon simgesine getirerek konuşmaya başlıyoruz ve yüzde 95 oranında başarı ile söylediklerimiz yazıya dönüşüyor. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken nokta söyleyeceğimiz dili seçmek ve tane tane,anlaşılır şekilde konuşmaktır.Söylediklerimiz yazıya çevrildikten sonra dilersek hemen kopyalayabiliriz, dilersek cep telefonunu bilgisayara bağlayarak word dosyasını alırız ve düzenlemeler yapabiliriz.

Sesi Yazıya Çevirme Programı

Konu hakkında görsel ve işitsel sunuları çok kısa süre içerisinde paylaşacağım.

Yorumlarınızı Bekliyorum…Sağlıcakla kalın..


15 Yorum Var “Konuşmayı-Sesi Yazıya Çevirme! Blogunuzda Devrim Yaratın!”

 1. Mart 24th, 2013 23:18

  hasan

  gercekten guzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler

 2. Mart 24th, 2013 23:20

  koray

  r10 da konunuzu gördum ve merak ettim nedir bu diye sonuna kadar okudum hakikaten guzel bilgiler teşk.hocam

 3. Mart 25th, 2013 10:13

  Halil

  Bi denemek lazım hiç denemedim nasıl olduğunu. İlk defa’da forum’da okudum. Bi bakayım, teşekkürler.

 4. Mart 26th, 2013 23:08

  Konuşmayı /Sesi Yazıya Çevirin...

  [...] Bağlantılar KAYNAK Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere konuşmayı,sesi yazıya çevirme hakkında bilgi [...]

 5. Mart 27th, 2013 16:23

  dijitalteknoloji

  Söylediklerini tam olarak yazmıyor saçma sapan yazılar falan yazıyor. Sizde durum nasıl telefonla mı ilgili acaba?

 6. Mart 27th, 2013 16:45

  admin

  telefondan ziyade telaffuz ile alakalı olabilir diye düşünüyorum. yüzde 95 başarılı.

 7. Mart 27th, 2013 23:10

  Sesi Yazıya Çevirme Programı » Filyos.Org

  [...] bunun ne olduğundan bahsedelim. Başlıktan da anlaşılacağı üzere konuştuklarımızı, sesi yazıya çevirme programı. Öğrencilerimiz,öğretmenlerimiz, kim olursa olsun bu programdan yararlanabileceği [...]

 8. Mart 28th, 2013 13:03

  Nagehan

  Teşekkürler. Güzel bir paylaşım olmuş arkadaşım

 9. Mart 30th, 2013 13:46

  Bilgisayardan Sms Gönderme,Mesaj Atma I

  [...] Benzer Haber: KONUŞMAYI,SESİ YAZIYA ÇEVİRME! ÜCRETSİZ [...]

 10. Nisan 4th, 2013 20:31

  Anrdoid ve İphone İçin Ücretsiz Google Quickoffice İndir

  [...] BENZER HABER: ANDROİD İÇİN ÜCRETSİZ OFFİCE PROGRAMI  [...]

 11. Ekim 26th, 2013 19:17

  Mucahit

  Güzel paylaşım tek sorunum,klavyeyle tek farkı düşünürken cümle aralarındaki ” hhııııııııı ” kelimelerinide yazıyor :).Sonra oturup onları ayıklıyorum.

 12. Aralık 3rd, 2013 10:14

  Burak

  merhaba, programı yukledim ama bosluk tusunun yanındaki settings ayarına uzun basınca acılan lısteden mikrofon cıkmiyor. ne yapmaliyim ??

 13. Şubat 6th, 2014 15:37

  pahla

  güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler. bunun bilgisayar için olanı da var mı? http://www.konusarakyaz.com/ adresinde de konuşmanızı yazıya dönüştürülüyor. elinde uygun cep telefonu olmayanlar için yararlı olabilir.

 14. Nisan 16th, 2014 11:34

  hüseyin

  eğer bu pragram gerçekten dediğiniz gibi ise süper bir olay..

  not:değiniz delefon bende mevcut nasıl indireceğimi bilmiyorum bana bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum
  bu program bilgisayarda kullanılırmı

  2 yıl evel ukranyalı bir arkadaşla yazışırken o bana ingilizce yazı yazardı bana türkçe olarak gelirdi ben türkçe yazardım ona ingilizce olarak giderdi aynı şekilde rusçayıda uygulardık acaba bu anlatığım gibi bir programınız mevcutmu saygılarımı sunaarım…

 15. Nisan 18th, 2014 09:59

  Ramazan YILMAZ

  merhaba.program işe yaramaktadır. telefon indirmeden kasıt sanırım programlar. programları da yazı içindeki linklerden indirebilirsiniz.Yorum Yaz!