Home » PDR » Renklerin Gücü

Renklerin Gücü

Hayatımızda önemli bir yeri olan ve bizim duygularımızı,düşüncelerimizi, bakış açımızı derinden etkileyen renklerin gücü, giderek yaşamımızın her alanında daha çok kullanılmaya başlamıştır. Sıcak-soğuk, kapalı-açık gibi birçok grubu olan, tondan tona kullanılan ve ton farkının bile çok fazla anlam ifade ettiği bu bilinçaltı canavarları gelişen teknoloji ile artık profesyonelce kullanılmaktadır.

Renklerin anlamları nı kavramaya gençlik rengi olan kırmızı ile başlayalım. Heyecanı, gençliği, şehveti, hızı, adrenalini çağrıştıran bu renk birçok gençlik firmasının logosuna da örnek olup orada yerini almıştır. Levi’s strauss, Little big, Puma, Nike, colins, collezion, rodi gibi gençliğe hitap eden firmaların logolarında da bu sebepten dolayı kırmızı rengine rastlamaktayız.

kırmızının anlami

kırmızının anlamı

Kırmızı kan akışını hızlandırır ve tansiyonu yükseltir. Bu yüzden gençliğe hitap eden markalarda logo ve ürünrinde daha çok kırmızıyı tercih ederler(İzgören, A.Şerif(1998); Dikkat vücudunuz konuşuyor, Elma yayınevi). Kırmızı iştahı açar, bu nedenle birçok gıda firması da logo ve ürünleriinde kırmızı rengi baskın bir şekilde kullanmaktadır. Coca cola, Mc donalds, Kentucky Fried Chicken, Burgerking, Ülker, Lay’s…

renklerin alnamı

renklerin anlamı

Aynı şekilde spor araba markalarının birçoğunda da logolarının kırmızıyı barındırdığını görmekteyiz. Ferrari, Porsche, Lamborghini gibi spor ve gençlere daha fazla hitap eden arabaların birçoğunun kırmızı renkte olduğunu görmekteyiz. Otomobil firmalarının birçoğu büyüklüklerini göstermek için mavi renk tonunu, enerji,heyecan ve gençliği vurgulamak içinde kırmızıyı tercih ederler (İzgören, A.Şerif(1998).

Renklerin Psikolojik Etkisi

Renklerin Psikolojik Etkisi

Kırmızı; cinsellik, enerji, kan, skandal, arka sayfada garanti mayolu bir kadın resmi demektir. Dergi ve gazete grupları bu yüzden kırmızı logo kullanırlar. Ciddi bir gazete çıkardıklarında ise maviyi tercih ederler. İstisnai olarak cumhuriyet gazetesi, rengini Türk bayrağından almıştır(İzgören, A.Şerif(1998).

Renklerin Gücü

Renklerin Gücü

Bir diğer rengimiz olan yeşili ise kırmızı kadar geniş bir alanda görmeyiz. Bir kasap kesinlikle yeşil rengi dükkanında kullanmaz. Doğayı, vejetaryenliği, güveni temsil eder. Özellikle güveni temsil ettiğinden dolayı bankalarımız logolarında bu renge oldukça fazla yer vermektedir. 6 şapkalı düşünme tekniğinde Edward de Bonu’nunda dediği gibi yeşil yaratıcılığı da temsil eder ve bu yüzden evlerimizde de sıkça tercih edilmektedir. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve tabiatı hatırlatıcı olması bunun çok isabetli bir karar olduğunu ortaya koymaktadır. Doğallığı, sebzeleri simgeleyen birçok ürünün logosunda yeşili genişçe görmekteyiz..

Yeşil Rengin Anlamı

Yeşil Rengin Anlamı

Renklerin gözdeki kimi sinir hücrelerini kısa süreli olarak öldürdüğü gözlendi (burada öldürmeden kastettiğimiz yok etme değil, kısa süreli devre dışı bırakma). Renkler, bakıldığında bu iki tür hücreden birini öldürüyorlar. Kimi renklerin ise bu iki tür hücreyi birden öldürdüğü görüldü. Yeşil bunlardan bir tanesi. Yeşil uzun süreli bakıldığında gözdeki iki hücreyi birden öldürüyor ve başka tarafa baktığımızda diğer renkleri algılama şansınız yok oluyor. O yüzden yeşil rengin araba göstergelerinde kullanılması pek tavsiye edilmez (VW Polo, Renault Broadway yeşil göstergelere birer örnek olabilir).(İzgören, A. Şerif(1998)

Mavi; sakinleştirici, okyanussaldır; sonsuzluğu, verimliliği ve otoriteyi simgeler. Bu yüzden birçok büyük şirket logosunda bu renkleri kullanmıştır. Özellikle bankalar güven vermek için yeşili ve asla batmayacaklarını sonsuzluk simgesi olan mavi ile insanların bilinçaltına göndererek halk arasında iyi,sevimli,güçlü bir imaj oluşturmak için sıkça kullanmaktadırlar.

Mavinin anlamı

Mavinin anlamı

Mavi yeme içgüdüsünü zayıflattığı için fast-food larda bu rengi göremeyiz. Bunun yerine kahverengi renkler hakimdir. Bunun nedeni ise kahverenginin insanı hızlı yemek yemeye itmesi ve doldur boşalt mantığı ile işleyen fast-food zincirleri için biçilmiş kaftan olmasından dolayıdır. Mc donalds, Burgerking, KFC fast-food zincirlerinin şubelerinde her zaman için hakim renk kahverengidir.

Turuncu diğer renklerden kolay ayırt edilebilen ve güvenin simgelendiği bir renktir. Turuncu etiketli indirimler, turuncu logolar rahatlığın bir simgesini oluşturmaktadır.

Turuncunun Anlamı

Turuncunun Anlamı

Gri gözün en rahat ayırt edebildiği renklerin başında gelmektedir. Göz, grinin 18 alt tonunu rahatlıkla ayırt edebilmektedir. Ortama resmi ve tarafsız(nötr) bir hava katmaktadır. Bu yüzden politikacıların resmi yerlerde genel olarak gri takım elbise ya da kravat taktıklarını rahatlıkla görebilmekteyiz.

Mor, nevrotik duyguları  açığa çıkardığı, insanları bilinçaltında korkuttuğu tespit edilen bir renk. (İzgören, A. Şerif(1998) Rockçıların, uçuk solistlerin ya da uyuşturucu bağımlısı gençlerin bu renklerin daha fazla kullandığı bilinmektedir.

Pempe;  Hassas duygular, duygu karışımları, rahatlama ve gevşeme, ahlak ve şeref duyguları, genel başarıyı ifade etmektedir.

Sarı dikkat çekiciliğin simgesidir. Taksilerin sarı olmasının nedeni de budur. Geçici bir renk olarak görülen sarıyı bu yüzden bir istisna hariç(vakıfbank) hiçbir banka kullanmaz. Çünkü paranın geçici değil, kalıcı olmasını isterler.

Beyaz; temizliği, saflığı, istikrarı temsil eder. Özdemir ASAF’ın şiirinde olduğu gibi;

“Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu,

 Birinciliği beyaza verdiler.”

Bu yüzden bazı politikacılar iftiraya uğradım, ben aslında temizim deme anlamında beyaz elbiseler giymeyi tercih etmektedirler.

Renklerin dünyası kağıtlara sığmayacak kadar geniş ve sonsuzdur. Bu yazıyı yazmamda ilham aldığım ve yararlandığım en önemli kaynak olan Ahmet Şerif İZGÖREN’in “Dikkat Vücudunuz Konuşuyor” isimli kitabını okumanızı tavsiye ederim. Renkli günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*